CHMIEL JAPOŃSKI — Humulus japonicus Chmiel japoński sadzimy wtedy, gdy zależy nam na otrzymaniu zwartej ściany zieleni, rośnie bowiem bujnie i jest obficie ulistniony. Ma on dość duże liście, klapowane, o ładnej, jasnozielonej barwie. Ponieważ rozrasta się silnie, potrzebuje dużo pokarmu; powinniśmy go sadzić do skrzynek nieco większych niż używane do sadzenia roślin niskich.
Rys. 134. Złocień ogrodowy — odmiana drobnokwiatowa Należy także pamiętać o podpórkach lub kratach, po których rośliny będą mogły piąć się do góry, co zresztą jest ważne przy uprawie wszystkich roślin pnących. Na balkonach wyrasta przeciętnie do 3—4 m.
Chmiel japoński wysiewamy wprost do skrzynek w drugiej połowie kwietnia. Wysiewa się jednym rzędem, po wzejściu zaś trzeba go przerwać zostawiając rośliny co 30 cm. Potrzebuje on żyznej ziemi i obfitego podlewania. Odmiany liściach zielonych możemy sadzić na lekko zacienionych balkonach, odmiany o liściach pstrych — na słonecznych. FASOLA WIELOKWIATOWA, FASOLA TURECKA —
Phaseolus multiflorus Do najbardziej rozpowszechnionych pnączy uprawianych na balkonach należy fasolą wielokwiatowa. Rośnie ona szybko jest łatwa do uprawy. Odznacza się intensywną zielenią oraz ładnymi, chociaż tirobnymi. czerwonymi lub białymi kwiatami (rys. 135). Kwitnie od czerwca do jesieni. Potrzebuje ziemi średnio żyznej. Nasiona fasoli wielokwiatowej wysiewamy wprost do skrzynek, po 2—3 sztuki co 10—15 cm. Robimy to w drugiej połowie maja. roślinie tej mogą bowiem szkodzić niewielkie nawet przymrozki.
Fasola wyrasta wysoko, nieraz do 4 m, trzeba więc przygotować odpowiednio długie podpórki. Jeżeli balkony umieszczone są jeden nad drugim, można przeciągać sznurki od balustrady balkonu niższego piętra do podstawy balustrady balkonu znajdującego się wyżej.
Najlepiej rośnie na słonecznych balkonach.